avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 837 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprirea pe salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprirea pe salariu

Buna,

cum se calculeaza poprirea in cazul in care angajatul are timp de lucru 2 ore?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: IMicro Bucuresti , Consilier juridic 16:54, 2 Iunie 2016
Poprirea pe salariu nu poate depasii lunar jumatate din salariul net
Ultima modificare: Miercuri, 25 Mai 2016
Adriana116, utilizator
Nu esti in masura sa faci contestatie la poprire? Sigur nu e prescrisa datoria?
multumesc pentru raspuns, nu stiu cum sa verific daca e prescrisa....si nu am contractul.
Ultima plata nu marchează începutul termenului de prescripție decât pentru rata imediat următoare.
Fiecare rată are un termen de prescripție separat. Dacă s-a declarat scadența anticipate, toate ratele nescadente până la acel moment au un unic termen de prescripție ce începe să curgă la data declarării scadențai anticipate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut bancar - imposibilitate plata sumer2013 sumer2013 Dupa ce miam pierdut locul de munca in ianuarie 2009 am incetat sa mai platesc si ratele pe care le aveam la un credit bancar. In acel an am primit de la banca ... (vezi toată discuția)
Girant in dificultate milana2 milana2 Buna, in 2007, am semnat ca girant (din 3) pt. persoana X, care a luat un imprumut de la CAR Sanatatea, ce trebuia achitat pana in 2009; persoana X a plecat ... (vezi toată discuția)
Notificare firma recuperare ContSters215676 ContSters215676 Buna seara. Va rog sa-mi spuneti ce este de facut in cazul prezentat mai jos. Un credit de nevoi personale luat in august 2008 si scadent in 2016 cf ... (vezi toată discuția)