Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprirea pe salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprirea pe salariu

Buna,

cum se calculeaza poprirea in cazul in care angajatul are timp de lucru 2 ore?

Multumesc
Poprirea pe salariu nu poate depasii lunar jumatate din salariul net
Adriana116, utilizator
Nu esti in masura sa faci contestatie la poprire? Sigur nu e prescrisa datoria?
multumesc pentru raspuns, nu stiu cum sa verific daca e prescrisa....si nu am contractul.
Ultima plata nu marchează începutul termenului de prescripție decât pentru rata imediat următoare.
Fiecare rată are un termen de prescripție separat. Dacă s-a declarat scadența anticipate, toate ratele nescadente până la acel moment au un unic termen de prescripție ce începe să curgă la data declarării scadențai anticipate.