Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Banii asociatiei de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Banii asociatiei de proprietari

Buna ziua,
Este corect ca banii asociatiei de proprietari sa fie pastrati in contul personal al administratorului de bloc?
Care sunt contraventiile/sanctiunile aplicate in acest caz si prin ce lege sunt reglementate?
Multumesc frumos,
Nu este temeinic si legal ca sumele apartinand asociatiei de proprietari sa fie depozitate in contul personal al administratorului de imobil
Conform dispozitii in vigoare asociatia de proprietari poate deschide cont bancar prin care sa deruleze operatiile financiare=plati catre furnizori/prestatori de servicii
Studiati legislatia care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari L nr 230/2007,HG nr 1588/2007
acum depinde despre ce cont vorbim.
Banii se pot pastra in casierie; simplu.

Sunt asociatii mici care nu vor sa-si deschida cont si atunci fac depozite pe care le supravegheaza cineva din comitet, nu administratorul.

Tine banii asociatiei in CONTUL SAU PERSONAL, impreuna cu banii proprii !
Sunteti asociatie de proprietari, infiintata legal la judecatorie, prin care ati obtinut personalitate juridica?
~ Conținut șters la cerere ~