Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Procedura de angajare a raspunderii solidare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Procedura de angajare a raspunderii solidare

Buna ziua.
Doresc sa aflu daca aplicarea raspunderii solidare se aplica / rasfrange si asupra bunurilor dobandite prin donatie sau mostenire de catre debitor.
Totodata, daca se extinde si asupra sotiei / sotului debitorului, in conditiile in care acesta ( sotia / sotul debitorului ) nu a fost asociat, partener sau colaborator in desfasurarea activitatii dar a dobandit bunuri prin donatie sau mostenire de la terti.
Multumesc anticipat.
O zi buna !
dancorion371, utilizator
Persoana careia ii este atrasa raspunderea patrimoniala pentru datoriile societatii, raspunde cu toate bunurile, inclusiv cu cele primite prin donatie sau mostenite.

In ceea ce priveste sotul/sotia, atragerea raspunderii celuilalt sot nu are niciun efect asupra bunurilor proprietate exclusiva, indiferent de modul de dobandire.

Daca exista bunuri comune ale sotilor, creditorii au posibilitatea de a solicita partajarea acestora si pot executa silit doar partea ce apartine sotului debitor.