Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasire de la domiciliu actual la altul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasire de la domiciliu actual la altul

buna ziua am o intrebare daca sotia a plecat cu copilu de la domiciliu care il am si eu si sa dus la bunici fara sa stiu eu,ulterior sa aud casi schimba domiciliu la o adresa del lui varsa tot cu copil in varta de 1si10 luni.precizez ca nu ma anuta ca vre sa se mute cu copilu.ce se poate face in cazu asta .momentan nu sutem divortati va urma asta
Odată cu divorțul se va stabili și locuința copilului. Mama copilului trebuie să dovedească că are o locuință corespunzătoare și că are venituri suficiente pentru a întreține copilul. Copilul este foarte mic astfel că trebuie să vă așteptați ca locuința acestuia să fie stabilită la mamă.
Deschideti proces daca sunteti nemultumit.

Daca mama nu are o locuinta clara si cu acte ar putea pierde copilul dar oare ce ati face dvs. cu un copil atat de mic?
Nu puteti face absolut nimic in privinta mutatiei. Omul e liber sa se plimbe unde doreste. Daca verisoara a fost de acord sa o primeasca in spatiu e clar ca femeia nu sta si nu vrea sa stea fara forme legale la adresa respectiva, deci legiuitorul nu o poate padepsi pentru ca este un cetatean corect. Faptul ca v-a parasit e destul de frustrant dar poate ca si dvs. ati avut vreo vina. Incercati sa discutati amiabil cu sotia, eventual prin intermediul unei persoane mai pasnice, poate chiar bunica si cine stie poate va impacati pentru copil.
problema este alta ca eu satu in germania de un an au fost si ei aici si inca mai acte aici mama si copilu sa intors in tara sa faca rost de niste acte pentru alocatie la copil si de atunci sa sucit ea am asta este povestea in mare multumesc pentru raspunsuri

V-am spus ca aveti sanse sa obtineti copilul daca va judecati foarte bine dar intrebarea este cum va descurcati cu el fara mama...

Trebuie sa va ganditi foarte bine la acest aspect deoarece degeaba deschideti un proces si il castigati daca nu va ajuta...in mod concret...