Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Durata acordare concediu medical la externarea din ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Durata acordare concediu medical la externarea din spital

Buna ziua! In calitate de medic primar, cu aviz de la medicul de expertiza medicala de prelungire a unui concediu medical cu inca 30/31 de zile (dupa depasirea a 90 de zile initiale de concediu medical), se mai aplica regula ca la externarea din spital sa accord 7 zile de CM sau 21 de zile cu accordul medicului sef de sectie? Sau conform avizului pot accorda 30/31 de zile? Multumesc anticipat.
In Ordinul 60/32 privind Normele de aplicare a OUG158/2005,nu exista nicio reglementare privind situatia prezentata de catre dvs. In concluzie,aplicati regula generala,pe care o cunoasteti ,7 zile cm la externare,max. 21 de zile cu acordul sefului de sectie. După expirarea concediului medical acordat la ieşirea din spital, medicul de familie, pe baza scrisorii medicale eliberate de medicul curant din spital, poate prelungi concediul medical cu maximum 7 zile calendaristice pentru aceeaşi afecţiune, urmând ca, în cazul menţinerii incapacităţii temporare de muncă, să trimită pacientul la medicul din ambulatoriul de specialitate.
Va multumesc frumos pentru raspuns!