avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1658 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cand pot cere reabilitarea ? Cum se procedeaza ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cand pot cere reabilitarea ? Cum se procedeaza ?

Condamnat la o pedeapsa cu executare de 3 ani si 6 luni in baza art.87 alin.1 din oug 195/2002 si 3 ani in baza art.184 alin.2 si alin.4 cod penal,prin contopire(art 34 lit.b raportat la art 33 lit.a )s-a aplicat executarea pedepsei celei mai grea de 3 ani si 6 luni,si a pedepsei accesorii art 64.lit a si b cod penalla la data de 21 dec 2011 definitiva.Am fost liberat conditionat dupa ce am executat efectiv 1 an si 11 luni din pedeapsa.Data liberarii din penitenciar a fost 26 nov 2013.Avand in vedere cele de mai sus va intreb :Cand pot cere reabilitarea ? si ..Cum se procedeaza ?
Cel mai recent răspuns: Sebastian Simon , Avocat 01:19, 29 Mai 2016
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara!

In 4 ani din momentul eliberarii. Se face cerere la instanta.

Cu stima,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Condamnare cu executare, liberare conditionata, permis auto Ionion1989 Ionion1989 Condamnat la o pedeapsa cu executare de 3 ani si 6 luni in baza art.87 alin.1 din oug 195/2002 si 3 ani in baza art.184 alin.2 si alin.4 cod penal,prin ... (vezi toată discuția)
Condamnare? nicoletacar nicoletacar va rog sa mi spunet ce sentinta este?este condamnat va rog sa mi explicati sentinta. va multumesc olutie: Emite adresa catre Biroul Executari Penale a ... (vezi toată discuția)
Sentinta accident Danutzza Danutzza Buna ziua..va rog frumos daca ma puteti ajuta si pe mine cu interpretarea urmatoarei sentinte...persoana in cauza a avut accidentul dupa ce a luat doar sala ... (vezi toată discuția)