Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cand pot cere reabilitarea ? Cum se procedeaza ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cand pot cere reabilitarea ? Cum se procedeaza ?

Condamnat la o pedeapsa cu executare de 3 ani si 6 luni in baza art.87 alin.1 din oug 195/2002 si 3 ani in baza art.184 alin.2 si alin.4 cod penal,prin contopire(art 34 lit.b raportat la art 33 lit.a )s-a aplicat executarea pedepsei celei mai grea de 3 ani si 6 luni,si a pedepsei accesorii art 64.lit a si b cod penalla la data de 21 dec 2011 definitiva.Am fost liberat conditionat dupa ce am executat efectiv 1 an si 11 luni din pedeapsa.Data liberarii din penitenciar a fost 26 nov 2013.Avand in vedere cele de mai sus va intreb :Cand pot cere reabilitarea ? si ..Cum se procedeaza ?
Buna seara!

In 4 ani din momentul eliberarii. Se face cerere la instanta.

Cu stima,