Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Dreptul de subventie pentru studii la stat
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Dreptul de subventie pentru studii la stat

Buna ziua. Am urmatoarea problema.I anul 1990 am fost admisa la Facultatea de Limbi straine , Universitatea Bucuresti dar nu am terminat ciclul de studii , am fost nevoita sa renunt dupa un an si jumatate.Pe vremea acceea tot invatamantul era gratuit. In anul 2013 m -am inscris la facultatea de stat din orasul meu natal platind o taxa , dupa care am terminat primul an cu o medie care im permitea sa beneficiez de subventie , ma incadram in cele 10 locuri subventionate la stat. Totusi nu mi s- a acordat acest drept pe motivul ca mentionasem in inscrierea mea la facultate ca am fost la facultate in anii 1990-1991.Mi s -a motivat ca e vorba de legea invatamantului care imi interzice sa ma inscriu la mai mult de un ciclu de invatamant subventionat.Am terminat si anul II cu bine si in anul trei am avut aceeasi problema. Mi s -a aratat fragmentul de lege corespunzator , desi in acceasi lege am gasit alte fragmente care ma avantajau. Intrebarea mea este de ce nu am dreptul sa beneficiez de subventie , pentru ca din cate am inteles , intra- devar , legea se refera la inscrierea la un singur ciclu de studii gratuit( in speta licenta)dar si la parcurgerea lui de 3 ani subventionati in urma caruia rezulta o diploma altminteri studiile nu se iau in considerare, ciclul nu e incheiat Iarasi, am inteles ca oricine are dreptul la maximum 7 ani de studi subventionati. Si mai am o intrebare. In 1990 cand am intrat la facultate tot sistemul era gratuit si legea s a dat ulterior. Nu cumva e vorba de faptul ca s a aplicat retroactiv o lege , ceea ce nu e legal?Multumesc pt atentie si astept raspunsurile dvs.
Cody69, utilizator
Legea nr.1/2011 educaţiei naţionale
art.142
(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.

(6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
Am vazut fragmentul de lege, multumesc, il stiu .Intrebarea mea era daca se aplica retroactiv legea , adica si sistemului care exista inainte de lege ,pt ca atunci tot invatamantul era gratuit Iar eu,neavand decat un an frecventat , ce ar trebui sa fac , sa platesc Universitatii Bucuresti ce?Pe vremea aceea nu era cu taxa. Ce pot face?Si de ce sa se aplice legea retroactiv?Deja am platit doi ani facultatea aceeasta.Nu am dreptul la macar un an subventionat?
Cody69, utilizator
Art.15 din Constitutia Romaniei
(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile.

Astfel, potrivit principiul neretroactivităţii legii civile, legea civilă se aplică numai situaţiilor care se ivesc în practică după intrarea ei în vigoare, iar nu şi situaţiilor anterioare.
Deci sa inteleg ca am dreptate si nu trebuia sa platesc nimic?Va rog sa -mi confirmati. Multumesc pentru raspuns.
Intr-adevar, aveti dereptate.