Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Facultate la buget
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Facultate la buget

Buna ziua! Doresc sa achit contravaloarea unui semestru la o facultate de stat. Am fost admisa la buget acum 5 ani, dupa 3 luni am inghetat anul. In vara vreau sa dau admitere la o alta facultate, unde sunt conditionata sa particip doar pe locurile de la taxa (sunt 10 la numar, iar mediile de admitere sunt mai mari decat cele de la buget). Ma intreb daca exista vreo posibilitate de a achita acel semestru de la buget, astfel incat sa pot concura la admitere pe toate locurile, avand sanse mai mari sa fiu admisa. Este posibil? Carei institutii sa ma adresez?
Cristinacristina2019, utilizator
Consulta site-l universitatii si vezi in regulamentul de admitere ce scrie. Teoretic ai voie la un ciclu de invatamant subventionat de la bugetul de stat. Fiecare an de studiu se urmeaza doar o data pe locuri subventionate.
Legea nr.1/2011
art. 142
......
(6) O persoană poate beneficia de finanțare de la buget pentru un singur program de licență, pentru un singur program de master și pentru un singur program de doctorat.

(6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de școlarizare în cadrul unui program de studii universitare finanțate de la bugetul de stat are, în condițiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiași ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituția de învățământ superior de stat organizează programul și în acest mod;
b) în regim gratuit, cu finanțare de la bugetul de stat, în condițiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de școlarizare de care a beneficiat anterior cu finanțare de la bugetul de stat, integral sau parțial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanțare integrală de la buget.

(6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de școlarizare se realizează de către instituția de învățământ superior de stat care a asigurat școlarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze și în tranșe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.

(6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2).