Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Retragere dosar facultate
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Retragere dosar facultate

:(Buna. Am fost admisa la o facultate,la buget,am semnat contractul, dar nu mi-a placut si dupa 2 luni(adica la sfarsitul lui noiembrie mi-am retras dosarul) si am primit inapoi diploma si foaia matricola. Acum vreau sa dau admitere in vara. Problema e ca inainte sa ma retrag am dat la secretariat un extras de cont din banca ca sa imi vireze o bursa(pe perioada octombrie-decembrie) si cand m-am uitat azi am vazut ca tot am primit bursa. Trebuie sa ma duc sa restitui banii la facultate sau nu? Ce se poate intampla? Daca ma inscriu la vara la alta facultate trebuie sa fac un an de taxa? :(
Va trebui sa restituiti bursa primita pentru luna decembrie.

Legea nr.1/2011 a educaţiei naţionale
art.142

(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.

(6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.

(6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
....