avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumuturi IFN nerambursate, consecinte
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumuturi IFN nerambursate, consecinte

am luat un imprumut de la o societate ifn.mi-au acordat acest imprumut,fara ca eu sa fiu angajat.daca nu-l rambursez,ce pot pati?!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:20, 29 Mai 2016
Se va ajunge până la urmă la executarea silită.
bun,dar ei in ce baza mi l-au acordat?!n-au facut nici o verificare,si oricum n-am nimic pe numele meu.
Că nu aveți bunuri este o altă chestiune. Ați dat curs ofertei lor de creditare și ați ridicat banii? Dacă da, ......
Puteti fi acuzat de frauda
Art. 239cod penal – Abuzul de încredere prin fraudarea creditorilor
(1) Fapta debitorului de a înstrăina, ascunde, deteriora sau distruge, în tot sau în parte, valori ori bunuri din patrimoniul său ori de a invoca acte sau datorii fictive în scopul fraudării creditorilor se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta persoanei care, ştiind că nu va putea plăti, achiziţionează bunuri ori servicii producând o pagubă creditorului.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

dar ei in ce baza mi l-au acordat?!

Dar dvs in ce baza l-ati luat ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abonament orange cyoby cyoby Buna ziua, vreau sa fac un abonament orange si sa iau de la ei un telefon la oferta. daca nu platesc abonamentul, ce poate sa imi faca ? sa ma inchida ?, nu am ... (vezi toată discuția)
Calitatea de martor Florinmi Florinmi Buna seara, Am primit o citatie, in calitate de martor. Va rog sa ma lamuriti ce inseamna, mai exact urmatoarea expresie :\\" citat in calitate de martor, in ... (vezi toată discuția)
Abonament vodfaone mihairusu11 mihairusu11 Am facut un abonament la compania vodafone, de 25 eur/luna, am achizitionat si un telefon dupa care nu am mai platit abonamentul, Pot fi dat in judecata? Ce se ... (vezi toată discuția)