Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumuturi IFN nerambursate, consecinte
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumuturi IFN nerambursate, consecinte

am luat un imprumut de la o societate ifn.mi-au acordat acest imprumut,fara ca eu sa fiu angajat.daca nu-l rambursez,ce pot pati?!
Se va ajunge până la urmă la executarea silită.
bun,dar ei in ce baza mi l-au acordat?!n-au facut nici o verificare,si oricum n-am nimic pe numele meu.
Că nu aveți bunuri este o altă chestiune. Ați dat curs ofertei lor de creditare și ați ridicat banii? Dacă da, ......
Puteti fi acuzat de frauda
Art. 239cod penal – Abuzul de încredere prin fraudarea creditorilor
(1) Fapta debitorului de a înstrăina, ascunde, deteriora sau distruge, în tot sau în parte, valori ori bunuri din patrimoniul său ori de a invoca acte sau datorii fictive în scopul fraudării creditorilor se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta persoanei care, ştiind că nu va putea plăti, achiziţionează bunuri ori servicii producând o pagubă creditorului.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

dar ei in ce baza mi l-au acordat?!

Dar dvs in ce baza l-ati luat ?