Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Intersectie dirijata sau nedirijata - semnele de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Intersectie dirijata sau nedirijata - semnele de circulatie

Daca intr-o intersectie o directie are semn de "Cedeaza trecerea", iar cealalta directie nu are niciun semn („Drum cu prioritate”, „Intersecție cu un drum fără prioritate” sau „Prioritate față de circulația din sens invers”), cum este intersectia? Dirijata sau nedirijata?
Odata cu montarea unui semn de "Cedeaza trecerea" pe o directie, nu trebuie montat si "Drum cu prioritate" pe cealalta directie?
@mdmilan
Din moment ce ai " cedeaza trecerea " apoi cedeaz-o. In mod sigur cealalta directie este considerata "drum cu prioritate". Si apoi, nu numai in sect 4 sunt astfel de situatii. Mergi putin mai sus, pe str.Gradiste si vei intalni aceeasi situatie