Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Promisiune bilaterala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Promisiune bilaterala

Am o speta privind o promisiune bilaterala de vanzare cumparare la notar, problema se pune ca cel care vinde emite alte pretentii nestipulate in contract, si amana prin tot felul de motive (gen sa-i platesc eu cumparator impozitul pe venit) vreau sa stiu care sunt pasii pentru a perfecta contractul de vanzare-cumparare in instanta si informatic la ce costuri si timp trebuie sa ma astept (acest contract promisiune bilaterala are titlu executoriu). Va multumesc
Nu aveti decat obligatiile prevazute in promisiunea bilaterala de vanzare-cumparare, impozitul pe transferul dreptului de proprietate, daca la el va referiti se plateste potrivit Codului Fiscal de vanzator deoarece el realizeaza venitul din vanzare.Va puteti adesa instantei de judecata ptr.a se incheia contractul de vanzare-cumparare conform art.1.669 NCC,costurile sunt in functie de valoarea trecuta in promisiunea bilaterala de vanzare-cumparare.
Este vorba despre impozitul pe vanzare, acestaintra in obligatiile vanzatorului.
Daca amana incheierea tranzactiei si promisiunea expira ii puteti solicita dublul avansului.