Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de proprietate

Buna ziua,
Iata pe scurt urmatoarea situatie: bunicii mei aveau in 1948 un teren de 300m2; comunistii le-au luat 100m2; prin anii '60 bunica mea ramasa singura, a vandut restul de teren cu casa cu tot parintilor mei; acel teren luat a fost revendicat dupa anul 2000 de mama mea - deoarece era in proprietatea primariei, s-a gasit o solutie si terenul confiscate de comunisti a fost retrocedat pe numele mamei mele.
INTREBARE: tatal meu, casatorit cu mama mea la data achizitiei terenului, avea sau nu drept de proprietate asupra acestui teren? - practic, dupa decesul tatalui meu, acest teren intra la masa succesorala?
Multumesc
Buna ziua,
E vorba de terenul de 100 mp diferenta?
Daca da atunci NU, nu intra in masa succesorala.
Multumesc pentru raspuns - da, este vorba de terenul de 100m2 confiscat de comunisti si retrocedat mamei mele - doar mama mea are drept de proprietate, sau este vorba de toti mostenitorii bunicii mele (ultimul proprietar)?