Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ACTIUNE IN CONSTATAREA CALITATII DE PROPRIETAR
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ACTIUNE IN CONSTATAREA CALITATII DE PROPRIETAR

MAMA A PRIMIT DE LA MAMA SA UN TEREN IN SUPRAFATA DE 625 MP IN JURUL ANILOR 1950 - 1955 , TEREN CARE FACEA PARTE DINTRUN TEREN DE 5000 MP , PE CARE BUNICA LA OFERIT LA 5 DINTRE COPII SAI ASTFEL : LA DOI DINTRE BAIETII SAI CATE 1250 MP INAINTE DE 1948 (ASA INCAT LA RECENSAMANTUL PERSOANELOR SI PROPRIETATILOR DIN 1948 , ACESTIA ERAU CU ROL FISCAL PE ACESTE TERENURI ) , MAMEI , IA OFERIT 625 MP MAI TARZIU SI APARE CU ROL FISCAL LA FISC DIN 1963. BUNICA A DECEDAT IN 1958 , SI NU SA MAI FACUT SUCCESIUNE , PENTRU CA DEJA COPII AVEAU IN PROPRIETATE ACELE TERENURI , SI PROBABIL ASA ERAU VREMURILE ATUNCI . LA DECESUL MAMEI MELE IN 1965 AM INTOCMIT LA NOTARIATUL DE STAT SECTOR 4 BUC CERTIF DE MOSTENITOR , SI LA MASA SUCCESORALA , NOTARUL A SCRIS " TEREN DOBANDIT DE DEFUNCTA PRIN MOSTENIRE DE LA MAMA SA , CARE IL DETINEA LEGAL CONFORM ACTULUI DE SCHIMB NR .... ACT TRANSCRIS DE NOTARIATUL ILFOV IN 1915 , ACT PE CAREL DETIN IN ORIGINAL .AM MOSTENIT EU FRATELE MEU SI TATA . A DECEDAT SI TATA SI AM MOSTENIT DUPA ACESTA EU CU FRATELE . AM DORIT SA INTABULEZ PROPRIETATEA SI ONCPI MIA REFUZAT ACEST LUCRU CUM CA NU EXISTA ACT DE PROPRIETATE . CUM CREDETI CA AR TREBUII SA PROCEDEZ , AVAND IN VEDERE FAPTUL CA SUCCESIUNEA DUPA BUNICA NU SA REALIZAT , FIIND TARDIVA CRED EU , TERENUL FIIND ACUM DEJA FARAMITAT SI UNELE DIN LOTURI INTABULATE SI CHIAR VANDUTE??? VA MULTUMESC MULT DACA MA PUTETI AJUTA CU VREUN SFAT.
nu aveti un certificat de mostenitor in care sa fie inclus acest teren?
NU . NEFACANDUSE SUCCESIUNE DUPA BUNICA , CARE , LEGAL SI ACUM ESTE PROPRIETARA TERENULUI DE 5000 MP . IN CERTIFICATELE DE MOSTENITOR DUPA TOTI CEI 5 COPII AI SAI , SA SCRIS LA MASA SUCCESORALA : "TERENUL A FOST DOBANDIT PRIN MOSTENIRE DE LA MAM,A SA " DAR FARA A EXISTA O SUCCESIUNE REALA DUPA BUNICA . DECI IN SUCCESIUNEA MOSTENIRILOR LIPSESTE UNA SI ANUME CEA DE LA BUNICA LA COPII SAI , APOI LA FIECARE DIN CEI 5 COPII , SUNT INTOCMITE TOATE SUCCESIUNILE LA ZI , UNELE INTABULATE , SI CHIAR VANDUTE . EU NU AM PUTUT SA INTABULEZ , PENTRU CE MI SE CERE ACEST CERTIFICAT DUPA BUNICA CATRE MAMA.
atunci in mod normal notarul ar trebui sa dezbata succesiunea dupa bunica, pe mama si apoi pe d-voastra. in cazul in care nu vrea trebuie sa deschideti actiune in instanta de constatare a calitatii de succesor si stabilirea masei de impartit. e o actiune mai complexa si cu siguranta aveti nevoie de ajutorul unui avocat.
LA NIVELUL ANILOR 1915 , CAND BUNICA A DOBANDIT ACEST TEREN , SITUAT IN COMUNA SERBAN VODA SAT PROGRESUL , CARE ACUM ETE IN BUCURESTI SECTOR 4 , ERA UN TEREN AGRICOL . BUNICA NU A AVUT CRED ROL FISCAL PENTRU ACEST TEREN , CU ATAT MAI MULT ACUM , PENTRU A SE FACE O SUCCESIUNE , PRIMUL ACT SOLICITAT DE NOTAR ESTE CERTIFICATUL FISCAL . CARE ?? SI DE UNDE ? TERENUL , FIIND DEJA IMPARTIT IN 5 LOTURI , DUPA CUM AM SPUS INCA INAINTE DE RECENSAMANTUL DIN 1948, TOTI CEI 5 AU ROLURI FISCALE LA PRIMARIA SECTOR 4 , SI MAI MULT IN CEEACE MA PRIVESTE AM SOLICITAT SI PRIMIT DE LA PRIMARIA SECTOR 4 UN CERTIFICAT PRIN CARE SE ATESTA CALITATEA DE PROPRIETAR AI MAMEI MELE PENTRU CELE 625 MP, PE CARE LEA PRIMIT DE LA BUNICA SI PE CARE LEA TRANSMIS LEGAL CU C.M . CATRE MINE SI FRATELE MEU. UNELE AU FOST VANDUTE . SE MAI POATE FACE ACUM SUCCESIUNEA DUPA BUNICA ??, SI ANULA TOATE ACTELE EXISTENTE ACUM PENTRU UNELE DINTRE PARCELELE CARE AU PROVENIT DIN ACEST TEREN DE 500 MP.?VA MULTUMESC SI VA ROG SA MA SCUZATI , ESTE UN CAZ CRED EU ATIPIC SI DIFICIL .