Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Recuperare bani de catre angajator de la Casa de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Recuperare bani de catre angajator de la Casa de Asigurari de Sanatate

buna ziua,
am o firma, am in cadrul firmei 2 fete insarcinate, le platesc concediile medicale la zi numai ca de circa 6 luni de zile statul nu mi-a mai rambursat niciun leu.
1. ce s-ar intampla daca as plati angajatilor aceste concedii in momentul in care as primi si eu banii de la stat macar pt luna trecuta?
2. ce s-ar intampla daca nu as mai plati aceste contributii la stat pana in momentul in care datoriile nu s-ar compensa?
Va multumesc frumos. Banuiam ca prea multe solutii nu am dar am vrut sa ma asigur. Romanica...
1. Cred ca o solutie ar fi sa actionati in judecata Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate care trebuia sa va restituie banii in termen de 90 de zile.

2. Cititi pe:
[ link extern ]

si pe:

[ link extern ]

si vedeti cum Casele de Asigurari de Sanatate au o procedura foarte stufoasa pe care o parcurg pana reusesc sa verifice si sa plateasca banii.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
@ stoicaleonida

O alta solutie, sa va actioneze in instanta salariatul si apoi sa chemati in garantie Casa de asigurari de Sanatate.

Aceasta forma de interventie este reglementata de codul de procedura civila si ofera posibilitatea uneia dintre partile procesului sa cheme in garantie o alta persoana impotriva careia se poate indrepta in cazul in care cade in pretentii .
Creati o firma noua si mutati lucratorii pe ea. Cealalta le-o donati.
in ce conditii poate un angajator sa refuze un concediu medical?
- daca nu este adus la timp (24h anuntat si 6 zile adus fizic parca) poate sa-l refuze?
- dar daca are dovezi clare ca presupusul bolnav a fost pe plaja sau in excursii in aceasta perioada (daca nu ma insel angajatul ar trebui sa anunte la medic adresa unde poate fi gasit etc)
- dar daca medicul de familie da pe o boala obisnuita mai mult de 10 zile de concediu medical?
- are vreo metoda angajatorul de a verifica daca concediul este corect acordat sau doar se incearca un chiul cu acte in regula?