Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... verificare angajat de plasare forta de munca in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

verificare angajat de plasare forta de munca in germania

vreu sa verific un angajat pe nume faur dan care este din timisoara si se ocupa cu plasare forta de munca in germania in flensburg e o persoana serioasa cum sa verific daca nu e teapa ...multumesc:sorry:
Pentru a preîntâmpina eventuale situaţii neplăcute şi pentru a evita firme ce nu respectă prevederile legale, în momentul în care decideţi să apelaţi la un agent de ocupare a forţei de muncă solicitaţi la inspectoratul teritorial de muncă în raza căruia îşi are sediul agentul, în temeiul prevederilor Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informaţiile de interes public, informaţii cu privire la îndeplinirea obligaţiei de înregistrare, la activitatea de intermediere propriu-zisă desfăşurată şi informaţii despre firmele care nu mai desfăşoară activitatea de selecţie şi plasare forţă de muncă.

Asadar, verificati la ITM ... Agenţii privaţi de ocuparea forţei de muncă au obligaţia de a se înregistra la Inspectoratul Teritorial de Muncă în raza căruia îşi au sediul.
da nu cunoaste nimeni acest domn care se ocupa cu locuri de munca in flensburg germania si cum pot anunta autoritatile din germania unde sa sun la sectia consulara daca e o teapa ,ambasada are competente de a verifica si sanctiona acest derapaj???
Ambasada nu are nicio competenta in acea situatie.

Ati vorbit la ITM Timis ??