Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... La expirarea contractului de inchriere este necesar sa ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

La expirarea contractului de inchriere este necesar sa anunt ANAF?

Buna ziua,

Am inchiriat un apartament proprietate personala anul trecut in vara pe o perioada de un an incepand din luna Iunie 2015. Chiriasul nu mai doreste sa continue inchirierea si la expirarea contractului se va muta iar eu nu voi mai inchiria locuinta.
Am citit ca la rezilierea contractului trebuie sa anunt la ANAF pentru a imi recalcula taxele pe "Venituri din cedarea folosintei bunurilor". Daca contractul meu este pe o perioada determinata, mai este nevoie de acest drum la ANAF? Ce acte trebuie sa duc/ completez?
Pot sa depun aceasta incetare online pe site-ul ANAF? Am cont de utilizator la ei

Va multumesc anticipat
Consider că nu mai trebuie să anunțați dacă contractul a fost pe o perioadă determinată și a fost dus până la capăt.
ralgal a scris:

[...]
Pot sa depun aceasta incetare online pe site-ul ANAF? Am cont de utilizator la ei

Va multumesc anticipat

Ca sa raman intr-un registru umoristic, puteti sa ne aratati si noua cum arata o incetare a unui contract de inchiriere pe durata determinata la expirarea acestuia? Cred ca asta poate fi trecuta ca fiind culmea birocratiei,.