Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Training personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Training personal

In cazul in care firma investeste in personal, in sensul imbunatatirii calificarii profesionale: este legal sa intocmeasca act aditional la CM prin care sa impute angajatilor restituirea contravalorii cursurilor la plecarea acestora din firma mai devreme de un termen stabilit?
Termen in care investitia se poate considera amortizata?
Este legal sa se incheie un act aditional la c.i.m. cu clauza de formare profesionala si in care sa se mentioneze, conform art.198 C.mun., faptul ca : Nerespectarea de catre salariat a obligatiei de a nu avea initiativa incetarii c.i.m. pe o anumita duarta de timp va determina obligarea acestuia la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregatirea sa profesionala, proportional cu perioada nelucrata din perioada stabilita conform actului aditional la contractul individual de munca.

Nu exista un astfel de termen prestabilit in legislatie.
multumesc.