Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recuperare bunuri - ce tip de actiune as putea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recuperare bunuri - ce tip de actiune as putea introduce?

Am niste bunuri personale lasate in locuinta fostei mele prietene, pe care acum refuza, sub diverse pretexte, sa mi le mai inapoieze. Mentionez ca nu am fost casatorit cu ea, nici nu am avut alta forma de convietuire atestata prin vreun act. Problema este ca nici pe respectivele bunuri nu am vreo chitanta pastrata, sau ceva in genul asta. Ar fi doar niste acte medicale care au fost eliberate pe numele meu, si care se afla printre acele bunuri, atata tot. Ce actiune as putea introduce in instanta pentru a o obliga sa-mi restituie acele bunuri? Pot introduce actiune pentru furt sau doar o actiune civila? As avea vreo sansa sa-mi mai recuperez bunurile in conditiile mai sus mentionate? Multumesc.
Puteti formula plangere prealabilaptr.infractiunea de abuz de incredere prevazuta de art.238 NCP,dar trebuie sa dovediti ca bunurile sunt ale dvs, la fel si pe cale civila.