Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Intrarea in proprietate in urma unui contract de ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Intrarea in proprietate in urma unui contract de inchiriere

Buna ziua,

In urma unui contract de inchiriere, cu depunere garantii financiare, cel care a inchiriat bunurile poate deveni proprietarul bunurilor daca cel care a inchiriat nu returneaza garantia ?
Garantia reprezinta un procent de circa 15% din valoarea de piata a bunurilor inchiriate.
Contractul este intre societati comerciale.
Exista cale de atac si sa se poata recupera bunurile ?
Multumesc.
aqtnv, utilizator
Cel care nu primeste garantia inapoi, are un drept de retentie asupra bunurilor inchiriate pana cand isi primeste banii. Nu este tocmai un drept de proprietate, mai degraba o garantie a faptului ca isi va primi banii.