avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare I.I.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare I.I.

Buna ziua. As dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema: I.I., neplatitor de TVA, asociat unic -pensionar l.v., pentru anul 2015 unde venit net este de 15800 lei, am retinut ca voi plati impozit de 16% si tot la acesta suma 5.5% pt CASS, doar atat. In anul 2017 cand dupa 25 mai se trimit de la ANAF situatiile pt impozitare venituri se vor retine tot aceste doua taxe, sau sunt alte propuneri.
Cu multumiri anticipate
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:49, 6 Iunie 2016
Modul de calcul si procentele raman la fel.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cas din 2016 pentru pfa sistem real ( pensionar) sylvia_dana2002@yahoo.com sylvia_dana2002@yahoo.com 1.Odata cu modificarea Codului Fiscal din 2016 PFA , chiar daca este salariat va avea obligatia achitarii CAS in cota de 10.5%. Pensionarii PFA vor avea ... (vezi toată discuția)
Problema cu venitul din arenda : arendasul meu anul trecut a ... skoda2022 skoda2022 Problema cu venitul din arenda : Arendasul meu anul trecut a facut urmatoarele calcule. Se pricepe careva sa imi spuna ce inseamna ? 57616 3457 ... (vezi toată discuția)
Cass la arenda in 2018 Razomir Razomir Buna ziua, daca pentru 2017 am incasat venituri din arenda peste 22.800 lei pentru care s-a retinut la sursa CASS de 5.5% din venitul net (calculat prin ... (vezi toată discuția)