Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune pe un site ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune pe un site ?

Buna ziua !

Am cumparat un card de memorie de la cineva (la mana a doua, nu nou) de pe un site, unde avea pus anunt.
Cand am ajuns acasa ca sa-l testez, vad ca nu merge, ba chiar e si fisurat.
Am aflat cum il cheama pe respectivul.
Ce as putea sa fac din punct de vedere legal ?
Este vorba de 150 de lei ca si paguba, dar nu cred ca ii convine nimanui sa arunce cu bani si apoi respectivul sa-i mai rada si in nas.
Ar trebui sa demonstrati ca in momentul in care l-ati luat nu functiona. Poate spune ca l-ati fisurat dvs.
In orice caz, nu pare caz penal, ci mai degraba civil.
CristinaPaisa a scris:

Ar trebui sa demonstrati ca in momentul in care l-ati luat nu functiona. Poate spune ca l-ati fisurat dvs.
In orice caz, nu pare caz penal, ci mai degraba civil.

Pai el asa spunea initial dupa care imi rade in fata pe un alt forum (pe chat) si face glume pe seama mea.
Cardul era nefunctional de la bun inceput dar cum nu l-am testat am zis ca e bun si l-am luat si am plecat.

Ce e de facut din punct de vedere legal ?
Aveti posibilitatea sa-l actionati in judecata la instanta civila, dar nu cred ca merita deranjul avand in vedere prejudiciul, cred ca ar trebui sa fiti mai vigilent pe viitor.
Si sa demonstrati cu probe in cadrul actiunii civile ca era nefunctional din momentul predarii.
CristinaPaisa a scris:

Si sa demonstrati cu probe in cadrul actiunii civile ca era nefunctional din momentul predarii.

Si daca nu am cum sa dovedesc ca era nefunctional atunci cand l-am luat ?
Spuneti si dvs. cum as putea sa dovedesc ?
Ce ar trebui totusi sa fac ca sa-mi recuperez banii ?