Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Mini-afacere pe Internet
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Mini-afacere pe Internet

Salut,

As vrea sa ofer un serviciu printr-un site pe Internet utilizand plati prin SMS. Din ce am mai citit sunt obligat sa devin PFA sau sa infiintez o firma pentru acest lucru. As dori sa stiu, daca aveti bunavointa, ce alte lucruri mai presupune acesta intreprindere? Ma refer la taxe, impozite, alte chestii legale.

Va multumesc,
Hancock
Pentru infiintarea PFA-ului va adresati registrului comertului cu buletinul de identitate, diplomele care sa dovedeasca ca aveti pregatirea necesara petnru domeniul ales, copie contract imobil unde veti avea sediul social. veti face la registru rezervarea denumirii PFA-ului ( numele dvs.) si apoi consilierii registrului sau un avocat va vor ajuta sa intocmiti documentatia necesara infiintarii afacerii. Contabilitatea se tine in partita simpla, dar e bine, cel putin, sa vorbiti cu un contabil, care sa va spuna ce aveti de facut, ce cheltuieli se pot deduce, cand trebuie sa platiti impozitul pe profit de 16% etc.
S-au purtat foarte multe discutii pe acest site referitor la avantajele sau dezavantajele constituirii unui PFA sau infiintarii unei societati , fie ca este vorba de o microintreprindere , intreprindere individuala sau orice alt tip de societate.
Cautati pe topicuri si veti gasi acele discutii . Lecturarea lor va va face sa decideti care este forma potrivita pentru dvs pentru a va organiza activitatea!B-)
SUCCES!