Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare pensionar

Buna ziua
O persoana pensionata inainte de varsta standar dar cu stagiul complet de angajare + cei 8 ani necesari pentru a nu fi penalizata se poate angaja cu contract de munca...
Sa intelegem ca este vorba despre o persoana pensionata anticipat?

Daca da, atunci nu poate cumula pensia cu salariul.

Beneficiarii unei pensii anticipate sau a unei pensii anticipate partiale nu se regasesc in categoria celor despre care se afirma expres ca pot cumula pensia cu salariul.
Detalii : www.avocatnet.ro/content/art...