avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport copil 7 ani
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport copil 7 ani

Buna ziua,

Daca aveti cumva cunostinte in domeniu, va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns referitor la obtinerea unui pasaport pentru un copil de 7 ani in baza unei imputerniciri de la mama pentru tata, cu apostila de la Haga.
Mentionez ca mama se afla in SUA si pasaportul este pentru copil, pentru a putea merge la ea.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: manda_iulia , utilizator 18:29, 12 Iunie 2016
Buna seara,
Cu actele, specificate mai jos:
certificatul de naştere al minorului, in original;
document(e) de identitate ale părinţilor sau al unuia dintre părinţi, al reprezentantului legal sau, după caz, al persoanei împuternicite, aflate în termen de valabilitate, în original;
dovada achitării taxelor şi a tarifului suplimentar pentru emiterea paşaportului, completate pe numele minorului, în original;
în situaţia în care cererea pentru eliberarea paşaportului simplu temporar este formulată de un singur părinte/reprezentant legal/persoană împuternicită, aceasta trebuie însoţită de imputernicirea de la mama pentru tata, cu apostila de la Haga tradusa si legalizata.
Cel mai simplu ar fi sa mearga la un consulat roman din SUA si sa faca acolo procura pentru depunerea actelor + ridicarea pasaportului. Fiind emisa de o autoritate romana, nu mai trebuie tradusa si legalizata in tara.

Daca nu poate ajunge la consulat, declaratia trebuie apostilata la Secretarul de Stat al statului unde locuieste. Aveti detalii aici:
[ link extern ]
Daca alege varianta asta, cititi aici detalii despre ce trebuie sa contina procura:
[ link extern ]
Va multumesc !

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Cu actele, specificate mai jos:
certificatul de naştere al minorului, in original;
document(e) de identitate ale părinţilor sau al unuia dintre părinţi, al reprezentantului legal sau, după caz, al persoanei împuternicite, aflate în termen de valabilitate, în original;
dovada achitării taxelor şi a tarifului suplimentar pentru emiterea paşaportului, completate pe numele minorului, în original;
în situaţia în care cererea pentru eliberarea paşaportului simplu temporar este formulată de un singur părinte/reprezentant legal/persoană împuternicită, aceasta trebuie însoţită de imputernicirea de la mama pentru tata, cu apostila de la Haga tradusa si legalizata.


Va multumesc !

Ares-3 a scris:

Cel mai simplu ar fi sa mearga la un consulat roman din SUA si sa faca acolo procura pentru depunerea actelor + ridicarea pasaportului. Fiind emisa de o autoritate romana, nu mai trebuie tradusa si legalizata in tara.

Daca nu poate ajunge la consulat, declaratia trebuie apostilata la Secretarul de Stat al statului unde locuieste. Aveti detalii aici:
[ link extern ]
Daca alege varianta asta, cititi aici detalii despre ce trebuie sa contina procura:
[ link extern ]


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura pasaport si insotire minori fara apostila Elena_95 Elena_95 Am o mare problema: sunt in tara de 2 luni impreuna cu surorile mele minore. Mama este in Italia. Eu si surorile mele trebuie sa ne intoarcem in Italia pentru ... (vezi toată discuția)
Rugaminte - pasaport minor si calatorie in strainatate lienuta lienuta Ce formular trebuie completat in Romania la notar de catre parintele aflat in Romania ([prin care ii cere acordul celuilat parinte aflat in Franta]) de a iesi ... (vezi toată discuția)
Depunere acte pasaport copil Angela71 Angela71 Tatal copilului munceste in germania , nu suntem cununati ,eu in vacanta vreau sa merg cu copilul la surorile mele in belgia , ce acte trebuie sa imi trimita ... (vezi toată discuția)