Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Depunere acte pasaport copil
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Depunere acte pasaport copil

Tatal copilului munceste in germania , nu suntem cununati ,eu in vacanta vreau sa merg cu copilul la surorile mele in belgia , ce acte trebuie sa imi trimita tatal copilului pentru a face pasaport baiatului si daca sunt valabile facute la un notar in germania ptr ca consulatul este mai departe de el . Va multumesc
Puteti depune si cu procura speciala facuta la notar. Procura trebuie sa aiba apostila de la Haga iar in tara trebuie tradusa si legalizata de un notar roman.
La obiectul mandatului sa scrie depunerea actelor pentru pasaport + ridicarea pasaportului.

La vara va trebui sa aveti si o declaratie de consimtamant din partea tatalui pentru a iesi cu minorul din tara, altfel nu va lasa Politia de Frontiera sa plecati.
Si aceea trebuie sa indeplineasca aceleasi conditii: apostila de la Haga, traducere+legalizare.