Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli partaj succesoral iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli partaj succesoral iesire din indiviziune

Tata cand s-a casatorit cu mama avea un copil. Dupa casatorie au mai rezultat doi copii. Tata a murit pe front iar mama a primit o suprafata de teren drept ajutor de vaduva de razboi. In 1990 am primit un titlu de proprietate pe numele celor 3 frati cu toata suprafata de teren. Cand sa impartim terenul, fratele de tata nu a fost de acord cu impartirea in mod egal, el sustinand ca 65% din suprafata ii revine lui ca si mostenire de la tatal sau iar restul sa se imparta in mod egal la 3. Noi nu am fost de acord, iar el a deschis proces. In prima faza am fost citati la un mediator, dar din motive obiective, nici eu si nici fratele de mama nu am putut fi prezenti. Dosarul s-a mutat la judecatorie unde in urma probelor administrate instanta a hotarat ca numai 25% din suprafata ii revine fratelui de tata restul fiind impartit in mod egal la 3. Cheltuielile de mediator, expertul care a impartuit terenul au fost suportate de fratele de tata. Deasemenea a avut si aparator. Intrebarea mea este aceste cheltuieli cum vor fi impartite?
În mod norma cheltuielile se compensează. Depinde ce a cerut și ce a obținut.
Din punct de vedere legal daca fratele de tata cere in instanta ca toate cheltuielile sa fie suportate de ceilalti frati, ar fi posibil?