Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sustragere efectuarea pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sustragere efectuarea pedepsei

daca am primit o intrerupere a executarii pedepsei si nu ma mai reintorc in penitenciar ce se intampla?voi mai primi ceva ani in plus de detentie?voi beneficia de noile coduri-atunci cand se vor aplica?mentionez ca am inceput sa execut o pedeapsa de 2 ani pt tentativa de furt pentru care NU sunt vinovat.am pe rol si un proces la cedo dar stiu ca mai dureaza.
anemary29, utilizator
Daca nu respectati masurile care vi s-au impus pe perioada intreruperii executarii pedepsei( cele prevazute in art. 453-455 Cpp) , se va dispune revocarea acestei masuri si va avea loc punerea in executare a pedepsei inchisorii. In cazul in care persoana pentru care s-a dispus intreruperea executarii pedepsei nu revine la termenul prevazut de instanta, este data in urmarire generala.
in cazul in care nu revin la penitenciar la termenul prevazut daca voi fi prins mi se va mai da inca o pedeapsa pentru aceasta sustragere sau voi continua sa execut doar restul de pedeapsa?si daca dupa noile coduri pedeapsa pt care sunt deja condamnat va fi mai mica voi beneficia?
Timpul cit executarea a fost intrerupta nu se socoteste in executarea pedepsei.
Nu va ginditi la noile coduri pentru ca pina la intrarea lor in vigoare va expira pedeapsa...:)
multumesc mult d-le filipstelian pt raspuns dar dupa cum vedeti mai sus altceva am intrebat eu.
anemary29, utilizator
Cititi art. 457 cpp.,art. 458 cpp.:)