Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Cum se realizeaza succesiunea in urmatoarea speta:
sot si sotie; sotia decedata; au avut 2 copii, unul decedat ( anterior decesului mamei lui), care are la randu-i are un copil?

Multumesc anticipat.
MariaDr, utilizator
Mostenirea se dezbate intre sotia supravietuitoare copilul in viata si nepotul de fiu predecedat care vine prin reprezentare culegand partea de mostenire a parintelui sau.
Ca si cote sotia va culege 2/8, copilul 3/8 iar nepotul de fiu predecedat 3/8.
Deci nepotul vine prin reprezentare; nu conteaza ca parintele decedat nu a detinut nimic din masa succesorala.
MariaDr, utilizator
Fiul fiind predecedat nu a avut posibilitatea sa si exercite optiunea succesorala care se transfera copilului lui, aceasta institutie de drept civil se numeste reprezentare.
Buna ziua,
Sotul supravietuitor are 5/8 din TOATE bunurile realizate in comun si 1/4 din bunurile proprii ale defunctei.
Copii au cate 3/16 fiecare din bunurile comune sotilor si 3/8 din bunurile proprii ale defunctei.
Nepotul defunctei vine la succesiune prin reprezentarea parintelui predecedat.
Multumesc. Am priceput.