avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Cum se realizeaza succesiunea in urmatoarea speta:
sot si sotie; sotia decedata; au avut 2 copii, unul decedat ( anterior decesului mamei lui), care are la randu-i are un copil?

Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Luni, 13 Iunie 2016
MariaDr, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters338589 , utilizator 14:43, 13 Iunie 2016
Mostenirea se dezbate intre sotia supravietuitoare copilul in viata si nepotul de fiu predecedat care vine prin reprezentare culegand partea de mostenire a parintelui sau.
Ca si cote sotia va culege 2/8, copilul 3/8 iar nepotul de fiu predecedat 3/8.
Deci nepotul vine prin reprezentare; nu conteaza ca parintele decedat nu a detinut nimic din masa succesorala.
Ultima modificare: Luni, 13 Iunie 2016
MariaDr, utilizator
Fiul fiind predecedat nu a avut posibilitatea sa si exercite optiunea succesorala care se transfera copilului lui, aceasta institutie de drept civil se numeste reprezentare.
Buna ziua,
Sotul supravietuitor are 5/8 din TOATE bunurile realizate in comun si 1/4 din bunurile proprii ale defunctei.
Copii au cate 3/16 fiecare din bunurile comune sotilor si 3/8 din bunurile proprii ale defunctei.
Nepotul defunctei vine la succesiune prin reprezentarea parintelui predecedat.
Multumesc. Am priceput.

Alte discuții în legătură

Un fel de mostenire romica.b romica.b sotia mea are o sora si impreuna mai au doi frati de tata . In urma cu 13ani tatal lor a murit , iar acum doi ani a murit si mama fetelor. Nu sa facut ... (vezi toată discuția)
Succesiune - drepturile sotului supravietuitor Vasile75 Vasile75 Buna ziua! Va rog sa imi spuneti o parere cu privire la o succesiune: Doi soti au trait impreuna 30 de ani si au facut avere (bunuri imobile si mobile) ... (vezi toată discuția)