Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Utilizarea casei de marcat in domeniul designului ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Utilizarea casei de marcat in domeniul designului specializat

Buna ziua!
Societatea pe care am infiintat-o are ca domeniu principal cod caen 7410 activitati de design specializat. In principiu proiectez mobila sau subansamblu mobila pentru diversi clienti. Debitarea si cantuirea materialelor se fac la o alta societate, iar transportul si montajul ulterior se executa la domiciliul clientului. Din cate am studiat, casa de marcat ar trebui sa fie la sediul societatii. Intrebarea mea suna cam asa, "este necesara casa de marcat?" sau mai bine spus cum elibereez eu bon fiscal daca incasez banii la domiciliul clientului.
Cu respect
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ Nr. 28 din 25 martie 1999 *** Republicată
ART. 1
(1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi
prestări de servicii direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat
electronice fiscale.
ART. 2
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
l) serviciile de instalaţii, reparaţii şi întreţinere a bunurilor, efectuate la domiciliul
clientului;

Daca clientii vin la sediul dvs, sunteti obligat sa aveti casa de marcat, daca se incaseaza la beneficiar se emite factura si chitanta.