Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Imputare marfa furnizor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Imputare marfa furnizor

Buna ziua,

Un furnizor livreaza materie prima, atasand certificat de calitate care sa ateste ca este corespunzatoare calitativ. Materia prima intra in productie (in consum ct. 601) si produsul final se livreaza la beneficiar care constata ca produsele nu respecta cerintele de calitate. S-a constatat ca de vina este furnizorul care a livrat materia prima, aceasta fiind necorespunzatoare calitativ, cu toate ca a avut certificat de calitate.
Se doreste imputarea catre furnizorul vinovat. Este suficienta facturarea de daune reprezentand contravaloarea materiei prime + TVA si inregistrarea in contul 758 + 4427?

Va multumesc.
In primul rand, trebuie avuta o corespondenta cu furnizorul si precizata neconformitatea cu probe. De facturat nu-i greu, dar nu o sa le plateasca daca nu aveti dovezi de incalcare a contractului.Banuiesc ca aveti si un contract care reglementeaza aceste aspecte.Dauna poate fi mai mare decat materia prima achizitionata intrucat si dvs la randul dvs, veti plati daune beneficiarului. Penalitatile comerciale sunt scutite de TVA