Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Penalul tine in loc civilul in acest caz ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Penalul tine in loc civilul in acest caz ?

Gardul despartitor al proprietatii pe una din laturi este amplasat pe pamantul meu si nu pe limita de hotar . Am facut plangere la politie pt. tulburare de posesie . Deoarece se tergiverseaza , iar eu doresc sa imi rezolv problema cat mai repede stiu ca pot introduce actiune in granituire pt. stabilirea limitei de hotar. Faptul ca dosarul penal este nefinalizat - imi poate bloca actiunea civila ? Se poate considera ca trebuie sa se finalizeze dosarul penal si abia apoi sa il pot sustine pe cel civil ?
Dumneavoastra puteti face actiunea in instanta . Daca avocatul vecinului dvs nu solicita suspendarea procesului aducand adeverinta de la politie ca s-a facut plangere penala in aceeasi speta , atunci procesul civil se judeca !B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
"Penalul tine in loc civilul ".Asa incat, daca va exista o plangere penala ce are ca obiect o infractiune savarsita, in legatura cu raportul civil dedus judecatii , instanta de judecata , suspenda, in mod obligatoriu , cauza .
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
In practica am observat ca nu orice plangere penala genereaza suspendarea dosarului civil in mod automat.
Altfel spus .... nu orice plangere penala e de natura a conduce la suspendarea cauzei civile.
De altfel ... textul art.244 spune ca: Instanta poate suspenda judecata cand ..... s-a inceput urmarirea penala pentru o infractiune care ar avea o inraurire hotaratoare asupra hotararii ce urmeaza sa se dea”
In acest context .. suspendarea intervine numai dupa ce faci dovada ca macar ... s-a pus in miscare urmarirea penala.
Alin Paidiu, Avocat
Daca m-as impaca cu cealalta parte pentru a stinge procesul penal ,art. 22 (1) CPP :
Hotararea definitiva a instantei penale are autoritate de lucru judecat in fata instantei civile care judeca actiunea civila, cu privire la existenta faptei, a persoanei care a savarsit-o si a vinovatiei acesteia.
ar putea duce la respingerea granituirii ?
S-ar putea aprecia de catre instanta ca impacarea partilor presupune inexistenta faptei , si deci granituirea nu ar mai putea fi admisa atata vreme cat in penal litigiul s-a stins in acest mod ?
Bonix a scris:

Daca m-as impaca cu cealalta parte pentru a stinge procesul penal ,art. 22 (1) CPP :
Hotararea definitiva a instantei penale are autoritate de lucru judecat in fata instantei civile care judeca actiunea civila, cu privire la existenta faptei, a persoanei care a savarsit-o si a vinovatiei acesteia.
ar putea duce la respingerea granituirii ?
S-ar putea aprecia de catre instanta ca impacarea partilor presupune inexistenta faptei , si deci granituirea nu ar mai putea fi admisa atata vreme cat in penal litigiul s-a stins in acest mod ?

Nu! Fiindca actiunea in granituire presupune separarea celor 2 proprietati . Nu are relevanta daca partile se impaca sau nu fiindca prin granituire nu se acorda vreun drept special partilor ci doar se incuviinteaza separarea proprietatilor!B-)