avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Penalul tine in loc civilul in acest caz ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Penalul tine in loc civilul in acest caz ?

Gardul despartitor al proprietatii pe una din laturi este amplasat pe pamantul meu si nu pe limita de hotar . Am facut plangere la politie pt. tulburare de posesie . Deoarece se tergiverseaza , iar eu doresc sa imi rezolv problema cat mai repede stiu ca pot introduce actiune in granituire pt. stabilirea limitei de hotar. Faptul ca dosarul penal este nefinalizat - imi poate bloca actiunea civila ? Se poate considera ca trebuie sa se finalizeze dosarul penal si abia apoi sa il pot sustine pe cel civil ?
Cel mai recent răspuns: dandanaua , utilizator 17:55, 20 August 2009
Dumneavoastra puteti face actiunea in instanta . Daca avocatul vecinului dvs nu solicita suspendarea procesului aducand adeverinta de la politie ca s-a facut plangere penala in aceeasi speta , atunci procesul civil se judeca !B-)
Ultima modificare: Duminică, 16 August 2009
MIHAI GRIGORE, Avocat
"Penalul tine in loc civilul ".Asa incat, daca va exista o plangere penala ce are ca obiect o infractiune savarsita, in legatura cu raportul civil dedus judecatii , instanta de judecata , suspenda, in mod obligatoriu , cauza .
Ultima modificare: Duminică, 16 August 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
In practica am observat ca nu orice plangere penala genereaza suspendarea dosarului civil in mod automat.
Altfel spus .... nu orice plangere penala e de natura a conduce la suspendarea cauzei civile.
De altfel ... textul art.244 spune ca: Instanta poate suspenda judecata cand ..... s-a inceput urmarirea penala pentru o infractiune care ar avea o inraurire hotaratoare asupra hotararii ce urmeaza sa se dea”
In acest context .. suspendarea intervine numai dupa ce faci dovada ca macar ... s-a pus in miscare urmarirea penala.
Ultima modificare: Duminică, 16 August 2009
Alin Paidiu, Avocat
Daca m-as impaca cu cealalta parte pentru a stinge procesul penal ,art. 22 (1) CPP :
Hotararea definitiva a instantei penale are autoritate de lucru judecat in fata instantei civile care judeca actiunea civila, cu privire la existenta faptei, a persoanei care a savarsit-o si a vinovatiei acesteia.
ar putea duce la respingerea granituirii ?
S-ar putea aprecia de catre instanta ca impacarea partilor presupune inexistenta faptei , si deci granituirea nu ar mai putea fi admisa atata vreme cat in penal litigiul s-a stins in acest mod ?
Bonix a scris:

Daca m-as impaca cu cealalta parte pentru a stinge procesul penal ,art. 22 (1) CPP :
Hotararea definitiva a instantei penale are autoritate de lucru judecat in fata instantei civile care judeca actiunea civila, cu privire la existenta faptei, a persoanei care a savarsit-o si a vinovatiei acesteia.
ar putea duce la respingerea granituirii ?
S-ar putea aprecia de catre instanta ca impacarea partilor presupune inexistenta faptei , si deci granituirea nu ar mai putea fi admisa atata vreme cat in penal litigiul s-a stins in acest mod ?

Nu! Fiindca actiunea in granituire presupune separarea celor 2 proprietati . Nu are relevanta daca partile se impaca sau nu fiindca prin granituire nu se acorda vreun drept special partilor ci doar se incuviinteaza separarea proprietatilor!B-)

Alte discuții în legătură

Furt si tulburare posesie carmen ala carmen ala Prin donatie, eu si fratele meu am primit, printre altele o suprafata de teren de la o matusa. Fratele s-a inteles cu o persoana(ruda) sa lucreze partea lui si ... (vezi toată discuția)
Tulburare de posesie sau granituire? arad33 arad33 Va rog sa ma lamuriti si pe mine in problema cu care ma confrunt,de fapt cum se numeste ,.s au interpreteaza?Vecinii mei au daramat gardul de caramida ... (vezi toată discuția)
Tulburare de posesie sau nu? TRAIAN78 TRAIAN78 Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea problema si as dori cateva lamuriri, va rog In 2010 un vecin mi-a ocupat fara drept cca 400 mp, i-am facut plangere ... (vezi toată discuția)