avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
Tata a decedat in 11.11.2014, a fost casatorit legal cu o doamna timp de 1 an si 2 luni , pana la data decesului.
In perioada casatoriei tata a facut succesiunea dupa decesul mamei dinsului, s a mostenit casa si terenul aferent, fiind singurul mostenitor.
Va rog sa aveti amabilitatea de a mi raspunde la urmatoarele intrebari:
- doamna cu care a fost casatorita tatal meu, mosteneste bunurile din succesiunea tatalui meu, atunci cand se va face?
- doamna avea dreptul sa instraineze majoritatea bunurilor din locuita defunctului pana la succesiune.
Va multumesc anticipat
1. Da. "doamna cu care a fost casatorita tatal" are calitatea de sotie supravietuitoare si mosteneste pe tatal conform Art. 972 din codul civil:

Cota succesorală a soţului supravieţuitor

(1) Cota soţului supravieţuitor este de:

a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;

2. Nu. Prima data trebuia sa faca succesiunea si apoi pot fi instrainate bunurile.



... poate a instrainat din bunurile proprii si nu din bunurile comune....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire - dezbatere succesorala Vasile Olteanu Vasile Olteanu In urma cu 3 luni tatal meu a decedat.Mama a decedat in 1989, dar nu am facut dezbaterea . Mai am un frate. In 1992 tata s-a recasatorit. Masa succesorala se ... (vezi toată discuția)
Succesiune Hodora Hodora Avem o casa si 250 m teren . Tata a decedat.Mama traieste. Noi sintem 6 frati Vrem sa dezbatem mostenirea. Dezbaterea mostenirii dupa tatal decedat se face pe ... (vezi toată discuția)
Buna ziua!fratele meu a murit inaintea lui tata.cand fratele ... mon1998 mon1998 Buna Ziua!Mama a murit prima la 9 ani a murit si Fratele meu DUPA 1 AN a murit tata.Tata nu facuse taxa de succesiune dupa mama. Cand fratele meu a murit ,eu ... (vezi toată discuția)