Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza de neconcurenta - Efecte negative asupra ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza de neconcurenta - Efecte negative asupra salariatului

Buna ziua,

Vin si eu la voi cu o mare nelamurire. Sunt angajat de 11 luni la o firma de IT. Contractul pe care il am cu aceasta firma cuprinde si clauza de neconcurenta (50%x6 luni) in care se mentioneaza tot domeniu de activitate, IT.

In acest moment, am o oferta de la o alta companie, tot de IT dar pe un alt subdomeniu (suport vs dezvoltare)

Intrebarea mea este daca angajatorul poare "invoca" clauza de neconcurenta si daca aceasta inseamna ca eu plecand la o alta firma, va trebuit sa platesc angajatorului 50% din ultimele 6 luni din contractul vechi de munca?
În cazul nerespectării, cu vinovăţie, a clauzei de neconcurenţă salariatul poate fi obligat la restituirea indemnizaţiei şi, după caz, la daune-interese corespunzătoare prejudiciului pe care l-a produs angajatorului. (art.24 C.mun.)