avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Noul cod penal

Buna ziua
Am vazut ca a fost publicat in Monitorul Oficial Noul cod Penal si Civil in aceste conditii se poate cere judecarea si aplicarea pedepselor conform noilor coduri si daca nu de ce ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cent , utilizator 21:49, 19 August 2009
Pai intra mai tarziu in vigoare. Data intrarii in vigoare este mentionata in fiecare cod nou Mai trebuie sa fie adoptate si codurile de procedura civila si penala
Abia dupa intrarea in vigoare a codurilor penal si de procedura penala se vor judeca si aplica pedepse conform noului cod penal
Poate fi aplicata legea penala mai favorabila , insa data intrarii in vigoare a noului cod e una incerta .
Doar la data intrarii acestor coduri in vigoare.
cosminghe a scris:

Buna ziua
Am vazut ca a fost publicat in Monitorul Oficial Noul cod Penal si Civil in aceste conditii se poate cere judecarea si aplicarea pedepselor conform noilor coduri si daca nu de ce ?
Va multumesc

Nu este suficienta publicarea in Monitorul Oficial,ele trebuiesc ai adoptate.
In fiecare cod nou este specificata data intrari in vigoare.
Pentru dl. filipstelian "alte profesii":
Daca au fost publicate in MO, inseamna ca au fost adoptate de Parlament si promulgate de presedinte.
Fiind publicate in MO puteau sa intre in vigoare la data publicarii daca asa dorea legiuitorul

Alte discuții în legătură

Noul cod penal anemary29 anemary29 intra sau nu in vigoare de la 1 sept?sau ce se intampla stie cineva ceva? (vezi toată discuția)
Cand intra in vigoare noile coduri? mancipri mancipri va rog sa imi spuneti de cand intra in vigoare noile coduri ( civil si penal ) (vezi toată discuția)
Nelamurire ?! lilicrin lilicrin La aceasta rubrica nu ar trebui sa ne spunem opiniile despre noul cod civil, respectiv penal? Discutiile pe care le-am citit insa isi au locul in alta parte ... (vezi toată discuția)