Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Noul cod penal

Buna ziua
Am vazut ca a fost publicat in Monitorul Oficial Noul cod Penal si Civil in aceste conditii se poate cere judecarea si aplicarea pedepselor conform noilor coduri si daca nu de ce ?
Va multumesc
Pai intra mai tarziu in vigoare. Data intrarii in vigoare este mentionata in fiecare cod nou Mai trebuie sa fie adoptate si codurile de procedura civila si penala
Abia dupa intrarea in vigoare a codurilor penal si de procedura penala se vor judeca si aplica pedepse conform noului cod penal
Poate fi aplicata legea penala mai favorabila , insa data intrarii in vigoare a noului cod e una incerta .
Doar la data intrarii acestor coduri in vigoare.
cosminghe a scris:

Buna ziua
Am vazut ca a fost publicat in Monitorul Oficial Noul cod Penal si Civil in aceste conditii se poate cere judecarea si aplicarea pedepselor conform noilor coduri si daca nu de ce ?
Va multumesc

Nu este suficienta publicarea in Monitorul Oficial,ele trebuiesc ai adoptate.
In fiecare cod nou este specificata data intrari in vigoare.
Pentru dl. filipstelian "alte profesii":
Daca au fost publicate in MO, inseamna ca au fost adoptate de Parlament si promulgate de presedinte.
Fiind publicate in MO puteau sa intre in vigoare la data publicarii daca asa dorea legiuitorul