avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venit net din arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venit net din arenda

Sunt arendas(platesc arenda) cu retinere la sursa a impozitului pe venitul din arenda.Daca arenda platita in luna mai 2016 este aferenta anului 2015, se aplica noua reglementare de deducere a cheltuielilor de 40%, valabila de la 1 ianuarie 2016? Sau se aplica deducerea de 25%, valabila anului 2015?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:42, 15 Iunie 2016
Se aplica codul fiscal valabil la data platii drepturilor catre beneficiar.
Trebuie vazut contractul pentru a sti cum se deruleaza. Chiar daca plata s-a facut in 05/2016, daca arendasul doar a intarziat cu plata, se aplica prevederile legii de la data constituirii datoriei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza venitul din arenda in 2019 ? RicaRamurica RicaRamurica Cum se calculeaza venitul din arenda in 2019? Daca venitul este sub 24960 lei nu se mai plateste contributia de 10 % la sanatate Daca arendasul imi da un ... (vezi toată discuția)
Cum imi returneaza anaf contributia la sanatate retinuta la sursa? gabipadure gabipadure Sunt cetatean roman, rezident in Austria din 2005, angajat si asigurat social si medical in Austria. Nu am medic de familie sau card de sanatate in Romania, ... (vezi toată discuția)
Problema cu venitul din arenda : arendasul meu anul trecut a ... skoda2022 skoda2022 Problema cu venitul din arenda : Arendasul meu anul trecut a facut urmatoarele calcule. Se pricepe careva sa imi spuna ce inseamna ? 57616 3457 ... (vezi toată discuția)