Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venit net din arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venit net din arenda

Sunt arendas(platesc arenda) cu retinere la sursa a impozitului pe venitul din arenda.Daca arenda platita in luna mai 2016 este aferenta anului 2015, se aplica noua reglementare de deducere a cheltuielilor de 40%, valabila de la 1 ianuarie 2016? Sau se aplica deducerea de 25%, valabila anului 2015?
Multumesc.
Se aplica codul fiscal valabil la data platii drepturilor catre beneficiar.
Trebuie vazut contractul pentru a sti cum se deruleaza. Chiar daca plata s-a facut in 05/2016, daca arendasul doar a intarziat cu plata, se aplica prevederile legii de la data constituirii datoriei.