avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 313 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cont trezorerie la PFA?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cont trezorerie la PFA?

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu o informatie: trebuie ( si daca da - se poate) sa imi fac cont de trezorerie pe PFA pentru a putea incasa ctrvl. unor contrcate incheiate cu institutile publice?

Am un PFA inregistrat si am niste contracte facute cu cateva primarii. Zilele trecute am aflat ca primariile platesc doar din conturi de trezorerie in conturi de acelasi fel. Nu am mai lucrat pana acum cu primarii si nu am stiut de lucrul asta. Am gasit undeva pe net o informatie cum ca sunt si anumite execptii in care institutiile pot plati direct in contul titularului daca acesta e PFA. Informatiile se bat cap in cap cu ideea ca institutiile platesc doar din trezorerie in conturi de trezorerie.

Care e realitatea de fapt?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: emydanut , utilizator 16:02, 18 Septembrie 2012
Primariile pot plati si in alte conturi decat cele din Trezorerie daca beneficiarul este PFA, Cabinet Medical, etc.
mi se pare o discriminare din partea finantelor .... sa nu infiinteze cont in trezorerie la PFA (pfa platitor de tva).
Intr-adevar bugetarii pot plati si in alte conturi decat trezo, dar nu vor. De ex. la scoli nu le accepta sa faca plati in alte conturi decat trezo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligativitate cont trezorerie QED QED Buna ziua, In calitate de SRL am executat o comanda pentru o institutie bugetara (nu prin SEAP). Inainte de a prelua comanda, am verificat daca plata se ... (vezi toată discuția)
Cas conform oug 82/2010 andradaa andradaa Buna ziua, as dori sa intreb pe cei care in baza ordonantei 82/2010 pentru conventie civila , au depus declaratia la CAS, unde au platit ce au declarat??? Eu ... (vezi toată discuția)
Obligativitate cont trezorerie QED QED Buna ziua, In calitate de SRL am executat o comanda pentru o institutie bugetara (nu prin SEAP). Inainte de a prelua comanda, am verificat daca plata se ... (vezi toată discuția)