Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Infiintare popriri salariat...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Infiintare popriri salariat...

Buna ziua,

Am de infiintat 2 popriri pentru un salariat astfel:
1. ptr minor 25 % din venitul net
2.ptr rate banca de la birou executor jud( aici nu mentioneaza decat suma totala).

Care sunt procentele de infiintare popriri?Multumesc.
Conform art. 729, alin 2, Cod Procedura Civila, in cazul mai multor urmariri asupra aceleiasi sume, maximul admis este de 50% din venitul lunar net, ce se va imparti astfel: 25% pensie alimentara iar 25% catre banca, pana in momentul in care se va stinge suma executata de catre institutia bancara, ramanand doar cu 25% pensie alimentara(in cazul in care, intre timp, nu apar alte popriri).