avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1399 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis auto anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis auto anulat

Buna,

in 23.06.2014 eram condamnat la 10 luni inchisoare cu suspendare - termen de incercare 2 ani 10 luni pentru ( conducerea auto sub influenta alcoolului) savarsirea faptei prev. de art. 87 alin. 1 OUG 195/2002 cu aplic. ped. accesorie prev. de art. 71 alin. 5 CP, art. 71 alin. 2 CP, art. 64 alin. 1 lit. a teza II CP, art. 64 alin. 1 lit. b CP.

As vrea sa stiu, dupa cat timp am dreptul de a sustine examenul in vederea obtinerii permisului auto? Legea din care reiese acest aspect.

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 20:36, 16 Iunie 2016
Dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare - art 116 al.1 lit.b ) din Oug 195/2002

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infracþiuni privind circulaþia pe drumurile publice (o.u.g nr. 195/2002) art. 87 al. 1 din o.u.g. 195/2002 ciprian121 ciprian121 Va rog frumos, daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns. Astazi am avut procesul, hotararea suna cam asa: Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpatul pentru ... (vezi toată discuția)
Examen pentru permis barbuta adrian barbuta adrian am facut o prostie mare si vreau sa stiu si eu dak se poate cand mai pot da si eu de permis dupa ce sau hotarat urmatoarele: { in baza art.87 alin.1 O.U.G. nr ... (vezi toată discuția)
Cand imi voi recupera permisul eviliguana eviliguana Am primit urmatoare decizie: Solutie: În temeiul art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, republicată, cu aplic. art. 74 alin. 1 lit. a) din Codul penal ... (vezi toată discuția)