Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis auto anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis auto anulat

Buna,

in 23.06.2014 eram condamnat la 10 luni inchisoare cu suspendare - termen de incercare 2 ani 10 luni pentru ( conducerea auto sub influenta alcoolului) savarsirea faptei prev. de art. 87 alin. 1 OUG 195/2002 cu aplic. ped. accesorie prev. de art. 71 alin. 5 CP, art. 71 alin. 2 CP, art. 64 alin. 1 lit. a teza II CP, art. 64 alin. 1 lit. b CP.

As vrea sa stiu, dupa cat timp am dreptul de a sustine examenul in vederea obtinerii permisului auto? Legea din care reiese acest aspect.

Multumesc anticipat
Dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare - art 116 al.1 lit.b ) din Oug 195/2002