Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Timbru de mediu pierdut in instanta
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Timbru de mediu pierdut in instanta

Buna ziua!
Am cerut in instanta restituirea taxei la care a fost respinsa, se mai poate face ceva ?
Asta a fost ultimul raspuns al instantei.

Ora estimata: 12:00
Complet: S8 Completul 8 recurs NCPC
Tip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: Respinge recursul ca nefondat. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi, 30 mai 2016.
Document: Hotarâre 3201/2016 30.05.2016
matei_chirilov a scris:

Nu exista acest motiv de revizuire, respectiv pentru hotarari pronuntate de Curtea europeana de justitie.

Articolul 21: Caile extraordinare de atac- din Legea 554/2004
(2)Constituie motiv de revizuire, care se adauga la cele prevazute de Codul de procedura civila, pronuntarea hotararilor ramase definitive si irevocabile prin incalcarea principiului prioritatii dreptului comunitar, reglementat de art. 148 alin. (2), coroborat cu art. 20 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata. Cererea de revizuire se solutioneaza de urgenta si cu precadere, intr-un termen maxim de 60 de zile de la inregistrare.
Sunt de aceeaşi părere cu dcozma. Puteţi încerca o cerere de revizuire.

În materia contenciosului administrativ, la motivele de revizuire prevăzute de Codul de procedură civilă se adaugă și acela al încălcării principiului priorităţii dreptului comunitar, motiv de revizuire prevăzut la art. 21, alin. (2) din Legea nr. 554/2004 a contenciosului administrativ. În acest caz, revizuirea poate fi exercitată indiferent dacă hotărârea atacată invocă sau nu fondul (Decizia Curții Constituționale nr. 1039 din 5 decembrie 2012).
mergeti pe CEDO! in termen de max 6 luni de la data pronuntarii sentintei, daca masina a fsot adusa din strainatate! Din pacate nu cunoastem toate informatiile - data achitarii taxei, proveninta masinii, ca sa va putem da informatii corecte. INsa, v-ati putea consilia cu un avocat, sau chiar cauta pe net informatii si sa faceti o cerere catre CEDO. BAFTA MULTA!