Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal

as dori sa fac angajari cu data de 18 (simbata) data deschiderii unitatii, pot transmite astazi vineri in revisal contractele cu data de miine (18.06)?
Multumesc.
La angajarea fiecarui salariat, c.i.m. se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza.

In speta, daca data inceperii activitatii este 18.06.2016, atunci c.i.m. se va opera si se va transmite in REVISAL cel mai tarziu in data de 17.06.2016.

In caz contrar, angajatorul este pasibil de o amenda contraventionala in cuantum de 10.000 lei pentru fiecare persoana primita la munca fara transmiterea la inspectoratul teritorial de munca a registrului completat cu toate elementele contractului individual de munca, fara ca amenda totala cumulata sa depaseasca suma de 50.000 lei.
multumesc mult
Astazi este ultima zi in care puteti transmite angajarea cu incepere pe data de 18.06.2016.
Avand in vedere ca lucrati sambata, nu uitati sa treceti spor de week-end. Spor la treaba