avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... pierderi foarte mari la apa calda
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

pierderi foarte mari la apa calda

Cine raspunde pentru pierderile foarte mari de apa calda inregistrate la bloc.
Depistarea si remedierea cu mare intarziere a defectiunii (parte comuna) de la instalatia de apa calda a generat pierderi foarte mari iar locatarii sunt obligati acum sa suporte costurile.
In sarcina cui trebuie sa fie supravegherea instalatiilor de apa rece/calda ?
Cum se poate rezolva ca cei vinovati de neglijenta sa plateasca pierderile cauzate ?
Partea comuna de constructii si instalatii din imobilul de locuit in comun intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Presedintele de asociatie are obligatia sa dispuna verificarea si remedierea partii comune de instalatii din bloc
Legal,reprezentantii asociatiei de proprietari sunt raspunzatori pentru neimplicare si lipsa de interes pentru remedirerea deficientelor care au generat si favorizat pierderi de apa pe instalatia comuna
Supravegherea bunei functionari a infrastructurii blocului revine administratorului.

Dar este discutabil aici daca putea sa vada mai devreme defectul.
Si daca l-a vazut, a instiintat mai departe comitetul executiv despre problema?
Si daca membrii comitetului au stiut, au avut bani sa repare instalatia mai devreme?

Nu e suficient sa vezi ca un lucru este stricat. Mai trebuie si sa iti dai interesul sa-l repari, sa ai si bani sa faci reparatia.
~ Conținut șters la cerere ~
elga50 a scris:

Supravegherea bunei functionari a infrastructurii blocului revine administratorului.



Aici este marea problema
Administratorul de imobil poate sa fie responsabil,sa exercite cu respect si cu buna credinta obligatiile aferente responsabilitatii,sa constate existenta anumitor defectiuni,necesitatea anumitor interventii,dar...administratorul are limite de competenta strict de executie hotarari dispuse de adunarea generala,decizii ale presedintelui si comitetului executiv
Pe de alta parte administratorul poate sesiza reprezentantul legal al asociatiei despre existenta unor deficiente sau necesitatea executarii anumitor interventii de intretinere si reparatii la parti comune condominiu, dar care se confrunta cu dezinteresul/reticenta reprezentantului legal care in calitate si de angajator are parghiile sa il faca sa inteleaga ca este angajat si ca are competenta sa execute nu sa dispuna prioritati,necesitate executie anumite interventii
Proprietarii nu cunosc in amanunt bucataria/ierarhia in asociatie,stiu ca au comunicat administratorului ca la etajul X este teava sparta in perete si acesta nu a intreprins nimic,chiar daca administratorul de imobil a comunicat presedintelui care a invocat ca alte lucrari detin prioritate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atributii administrator bloc elisay_99 elisay_99 Buna ziua, sunt inundata de ani buni de vecinul de sus care nu vrea sa inteleaga ca are o problema. In sfarsit, la insistentele mele, acum cateva zile s-a ... (vezi toată discuția)
Probleme administrație de bloc Ama0606 Ama0606 Buna seara. Va rog sa ma ajutați in legătura cu o problema ce tine de administrația blocului. La subsolul blocului in care locuiesc, avem o defecțiune la ... (vezi toată discuția)
Avarie la teava comuna de apa calda 0746552334 0746552334 Sunt un proprietar de apartament din Constanta si am o avarie la teava comuna de apa calda ,in spatiul apartamentului meu .I-am adus la cunostinta faptic ... (vezi toată discuția)