Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie loc parcare in rate
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie loc parcare in rate

Am incheiat in 2014 o promisiune de vanzare-cumparare a unui loc de parcare cu plata in rate timp de 24 luni. Eu sunt cumparatorul si sunt persoana fizca, vanzatorul este persoana juridica. In promisiune este sepcificat astfel "pretul vanzarii stabilit de comun acord este de 2100 euro care include TVA de 24%".
Vreau sa stiu acum in 2016 cand TVA este 20%, dupa plata ratelor de avans si cand vom incheia actul final de vanzare cumparare, care va fi pretul final pe care trebuie sa-l achit? Tot 2100 euro, sau valoarea corectata cu TVA-ul de 20% in loc de 24%? Va multumesc!
Pentru a putea achita pretul loc parcare cu dobanda actuala,notificati promitentul vanzator
Ulterior se poate incheia act aditional care sa consemneze modificarea TVA-ului,astfel incat si pretul de achitat loc parcare se va micsora