Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulent de insertie

Buna ziua,

Sunt in concediu de crestere copil pentru perioada de 2 ani, concediu ce se termina in data de 8 oct. 2016.
Conform modificarilor care vor intra in vigoare de la 1 iulie 2016, persoanele ce se afla in concediu crestere copil de pana la 2 ani, beneficiaza automat de recalcularea indemnizatiei.
Pentru a beneficia de acordarea stimulentul de insertie:
- cu cate zile inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului trebuie sa ma intorc la servici ( pentru a obtine venituri impozabile)?
- pe ce perioada se acorda stimulentul de insertie conform modificarilor noii legi?
- daca firma se inchide in decursul acestei perioade, se mai beneficiaza de stimulent?

Multumesc foarte mult!
1. Beneficiati de stimulentul de insertie pana implineste copilul varsta de 3 ani daca reluati activitatea cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul 2 ani.

2. De stimulentul de insertie veti beneficia numai pe perioadele in care aveti venituri din salarii.