avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulent de insertie

Buna ziua,

Sunt in concediu de crestere copil pentru perioada de 2 ani, concediu ce se termina in data de 8 oct. 2016.
Conform modificarilor care vor intra in vigoare de la 1 iulie 2016, persoanele ce se afla in concediu crestere copil de pana la 2 ani, beneficiaza automat de recalcularea indemnizatiei.
Pentru a beneficia de acordarea stimulentul de insertie:
- cu cate zile inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului trebuie sa ma intorc la servici ( pentru a obtine venituri impozabile)?
- pe ce perioada se acorda stimulentul de insertie conform modificarilor noii legi?
- daca firma se inchide in decursul acestei perioade, se mai beneficiaza de stimulent?

Multumesc foarte mult!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:48, 20 Iunie 2016
1. Beneficiati de stimulentul de insertie pana implineste copilul varsta de 3 ani daca reluati activitatea cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul 2 ani.

2. De stimulentul de insertie veti beneficia numai pe perioadele in care aveti venituri din salarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Crestere copil pana la 2 ani oanca oanca buna ziua, as vrea si eu sa stiu: daca optez pentru concediu de crestere copil pana la 2 ani si ma intorc la munca inainte de 1 an, m-ai primesc indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie elainepage elainepage Buna ziua, Am nascut in noiembrie 2014 si am optat pentru concediul de crestere a copilului de 2 ani. Pentru a beneficia de stimulentul de insertie dupa ... (vezi toată discuția)
Acordare stimulentului de insertie crsulici crsulici Buna ziua, Am auzit ca, conform noii legi de la 1 iulie 2016, daca doresc sa-mi prelungesc concediul de crestere copil de la 2 la 3 ani, voi primi un ... (vezi toată discuția)