Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de noapte

Buna ziua!Va rog sa-mi spuneti temeiul legal pentru orele de noapte acordate in perioada 01.03.1995-31.01.2013.Multumesc anticipat!
- Legea 10/1972 - Codul Muncii
art. 114
(1) Pentru persoanele al căror program de lucru se desfăşoară în timpul nopţii, durata timpului de muncă este mai mica cu o ora decît durata muncii prestate în timpul zilei, fără ca aceasta sa ducă la o scădere a remunerării. Prevederile acestui alineat nu se aplică şi celor care au un program normal de muncă mai mic de 8 ore.

(2) În unităţile în care procesul de muncă este neintrerupt sau unde condiţiile specifice ale muncii o impun, programul din timpul nopţii poate fi egal cu cel din timpul zilei. Munca prestată în timpul nopţii, în cadrul unui asemenea program se plăteşte cu un spor de 15% din salariul tarifar de încadrare, pentru orele lucrate în timpul nopţii, dacă aceste ore reprezintă cel puţin jumătate din programul normal de lucru. În mod excepţional Consiliul de Miniştri poate aproba la unele unităţi majorarea pînă la 25% din salariul tarifar a sporului pentru munca în timpul nopţii.

(3) De sporul pentru munca de noapte beneficiază şi persoanele al căror timp de lucru se stabileşte în condiţiile art. 113.

- Legea nr. 57 din 29 octombrie 1974 - Legea retribuirii dupa cantitatea şi calitatea muncii ( in vigoare de la 01.11.1974 până la 12.07.2000 )
Art. 72. - Personalul care lucrează în schimbul de noapte şi are program de lucru de 7 ore primeşte retribuţia cuvenită pentru 8 ore. Atunci cînd programul de lucru în timpul nopţii este de 8 ore, pentru munca prestată se acordă un spor de 15% din retribuţia tarifară de încadrare, dacă timpul lucrat noaptea reprezintă cel puţin jumătate din programul de lucru. La unele întreprinderi, sporul pentru munca în timpul nopţii poate fi de pînă la 25% din retribuţia tarifară.

01.03.2003 si pana in prezent
Codul Muncii
art.126
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.
Multumesc frumos!Pentru aceasta perioada eu am trecut Legea nr.57/1974,Legea nr.49/1992 si pct.V al anexei O.U.G. nr.4/2005 si de la Casa de pensii au zis ca temeiul legal nu este corect.
Puteti mentiona :

pana la 10 iulie 2000 - art.72 din Legea nr.57/1974

10 iulie 2000 - 01.03.2003 - art.114 din Legea nr.10/1972

01.03.2003 - 18.05.2011 , art.123 din Legea nr.53/2003 sau c.c.m. aplicabil angajatorului

18.05.2011 - art.126 C.mun. si c.c.m. aplicabil angajatorului
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc mult de tot pentru raspunsuri!