Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de noapte

Buna ziua!As dori sa stiu ce procent se aplica pentru sporul de noapte in perioada 1995-2001, baza de calcul si temeiul legal.Multumesc anticipat!
Legea nr.10/1972 – Codul Muncii al Republicii Socialiste Romania, abrogata la 01.03.2003 de Legea nr.53/2003 - Codul Muncii

Art. 114
(1) Pentru persoanele al caror program de lucru se desfasoara in timpul noptii, durata timpului de munca este mai mica cu o ora decit durata muncii prestate in timpul zilei, fara ca aceasta sa duca la o scadere a remunerarii.
Prevederile acestui alineat nu se aplica si celor care au un program normal de munca mai mic de 8 ore.
(2) In unitatile in care procesul de munca este neintrerupt sau unde conditiile specifice ale muncii o impun, programul din timpul noptii poate fi egal cu cel din timpul zilei. Munca prestata in timpul noptii, in cadrul unui asemenea program se plateste cu un spor de 15% din salariul tarifar de incadrare, pentru orele lucrate in timpul noptii, daca aceste ore reprezinta cel putin jumatate din programul normal de lucru. In mod exceptional Consiliul de Ministri poate aproba la unele unitati majorarea pina la 25% din salariul tarifar a sporului pentru munca in timpul noptii.
(3) De sporul pentru munca de noapte beneficiaza si persoanele al caror timp de lucru se stabileste in conditiile art. 113.

ART. 115
Se considera munca in timpul noptii aceea care se presteaza in intervalul cuprins intre orele 22-6, cu posibilitatea abaterii, in cazuri justificate, cu o ora in minus sau in plus fata de aceste limite.
Multumesc!