Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... se mai poate face proces civil ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

se mai poate face proces civil ?

Intr-un proces penal institutia noastra s-a constituit parte civila vatamata.
La fond vinovatii au fost achitati. Acum se asteapta sa se fixeze termenul de apel.
Recent, Curtea de conturi a pus in vedere institutiei noastre sa faca si proces civil.
Va rog sa imi spuneti daca civilul va fi suspendat ?
Daca se va pierde penalul, se va respinge automat si civilul ?
Este corect ce ne cere Curtea de conturi ?
Va rugam si niste sfaturi, cum sa se procedeze.
Va multumim
Deschideți proces civil și îl suspendați.
~ Conținut șters la cerere ~
1. civilul va fi suspendat timp de 1 an
2. hotararea de achitare nu are autoritate de lucru judecat in civil, deci nu,
3. este corect (si legal), atât timp căt ei considera ca ati putea recupera prejudiciul printr-un proces civil
Marian Bucur, Avocat
Va rog frumos sa imi mai spuneti
- daca este intrerupta prescrierea cat timp se judeca penalul ?
- de cand este intrerupta prescrierea ? de cand s-a inceput cercetarea vinovatilor de catre Politie ?
- daca penalul inca se mai judeca, prescrierea se poate folosi
si in favoarea noului proces civil ce urmeaza a se face ?
- cum se calculeaza in civil prescrierea ? se iau in calcul:
3 ani dupa achizitionarea unui bun sau de la descoperirea faptei - pentru raspunderea unui salariat vinovat ?
si 3 ani dupa prescrierea raspunderii salariatului - pentru raspunderea directorului
daca nu a luat nici o masura de recuperare a prejudiciului ?
Depinde de cauza suspendării judecății.
În cazul dvs. repunerea pe rol se face după judecarea apelului în penal.