Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Plata impozit
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Plata impozit

Buna ziua!
In data de 30.04.2016 am solicitat de la primarie o decizie de impunere si am primit-o.
Astazi sotul meu s-a dus sa plateasca impozitul si suma este mai mare decat cea comunicata initial.
Va rog sa imi spuneti daca se poate modifica suma dupa emiterea deciziei si daca era obligatia serviului de taxe si impozite sa ne comunice noua suma!
Multumesc!
Buna ziua,

Suma se poate modifica, exista posibilitatea sa fi fost o eroare atunci cand s-a emis prima decizie de impunere. Cea mai buna solutie este sa va adresati Primariei, care va vor explica modul in care s-a calculat impozitul si de unde a aparut diferenta. Pentru o siguranta mai mare ati putea cauta cotele de impozitare pentru spatiul respectiv si va puteti calcula estimativ suma, dar asta nu inseamna ca este cea corecta, pentru ca primaria poate aplica majorari de pana la 50%.

Speram ca raspunsul a fost util.

O zi frumoasa va dorim.
Multumesc!
Nu cred ca e vorba de majorari, pentru ca suntem in termen.
Data scadenta este 30.06.2016, deci ma e!
Ma duc sa vad ce este!