Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Criterii de atribuire
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Criterii de atribuire

Buna ziua.

Care este diferenta dintre pretul cel mai scazut si costul cel mai scazut?

Multumesc!
Pretul cel mai scazut : se refera exclusiv la pretul / valoarea de achizitie.

Costul cel mai scazut: se determina pe considerente de rentabilitate, utilizand factori precum calcularea costurilor pe ciclul de viata. Deci are in vedere ce cheltuieli se vor face in exploatarea obiectului contractului de dupa momentul achizitiei: consumabile, cheltuieli de intretinere, de mentenanta, cheltuieli cu piese de schimb... diverse. Situatiile ipotetice sunt multe, depinde de situatia specifica.

bafta!