avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna pe perioda preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna pe perioda preaviz

Buna ziua
intentionez sa inchid activitatea de comert la un punct de lucru. Pot ca in perioada de preaviz al angajatelor sa le acord concediul de odihna neefectuat?Mentionez ca alte posturi nu sunt disponibile in cadrul firmei
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:15, 22 Iunie 2016
Este posibil ca in perioada de preaviz salariatul sa beneficieze de concediu de odihna.

Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

CO nu prelungeste durata preavizului , astfel incat la expirarea perioadei de preaviz raportul de munca va inceta.

Daca vse va efectua CO in timpul preavizului, atunci salariatul va primi indemnizatia aferenta acestuia si nu salariu.

Daca nu se poate efectua CO in timpul preavizului , atunci la incetarea c.i.m. zilele de CO neefectuate se vor compensa in bani, conform art.146 alin.3 C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu in preaviz eu1983 eu1983 Buna ziua , Pe perioada preavizului de 20 de ile lucratoare, angajatul are voie sa-si foloseasca zilele de concediu neefectuate pana la intrarea in preaviz ... (vezi toată discuția)
Relatii de munca clausofe clausofe Buna ziua! Daca mi-am depus demisia, pot sa-mi efectuez concediul de odihna in perioada de preaviz? Mentionez ca nu l-am efectuat complet nici pe anul 2017. (vezi toată discuția)